Ako vyčistiť kávovar | PRESSICKO.SK

 
 
 
+421 902 121 815 pressicko@pressicko.sk
 
 
 
Úvod > Návody > Ako vyčistiť kávovar
 

Ako vyčistiť kávovar

Čistota pol života a pri kávovaroch to platí niekoľkonásobne. Kávovníkové zrno obsahuje množstvo olejov, ktoré sa vo všetkých častiach prístroja, ktorými káva preteká, usadzujú a zanášajú ho.

Pri automatických prístrojoch sa zanáša varná jednotka a výtoky kávy, pri pákových najmä hlava a páky kávovaru. Kávovar je horúci, voda sa odparuje a oleje sa pomaly ale isto pripaľujú na všetky spomenuté časti prístroja. Káva zo špinavého kávovaru je nechutná, zatuchnutá a horká. Preto je nesmierne dôležité kávovar často a dôkladne čistiť. Domáce modely minimálne raz za týždeň (ale čím častejšie tým lepšie) a profesionálne kávovary bezpodmienečne každý jeden deň. 


Čistenie automatických kávovarov

Dnes už väčšina automatických kávovarov disponuje automatickým čistiacim programom. Automat sám po istom cykle (alebo manuálne po aktivácii čistiaceho programu) vyzve na vhodenie tabletky, ktorá rozpustí kávové usadeniny vVarna jednotka útrobách prístroja. Väčšinou sa tabletka vhadzuje do násypky na mletú kávu. Následne už sa musíte držať manuálu, keďže presný postup sa na jednotlivých automatoch líši. Ak kávovar nedisponuje automatickým čistiacim programom, ale varná jednotka kávovaru je prístupná a vyberateľná, môžete ju smelo vybrať a celú vyumývať pod tečúcou vodou. Po vysušení varnej jednotky odporúčame ešte namazať jej pohyblivé časti potravinárskou vazelínou, aby výdaj kávy prebiehal hladko a potichu. Zároveň tým predĺžite jej životnosť. Lacné automatické kávovary často nemajú automatické čistiace programy ani možnosť vybrať varnú jednotku. Ak sa nechcete púšťať do rozoberania kávovaru  a stratiť tým prípadnú záruku, môžete aspoň všetky viditeľné a dostupné zákutia (výtok kávy, odpadovú nádržku na kávu a vodu) poriadne vyumývať.


Čistenie pákových kávovarov s trojcestným ventilom (profesionálne a poloprofesionálne domáce kávovary)

Paka a hlava kavovaru

Páka a hlava kávovaru, ktoré už nutne potrebujú vyčistiť

 

Na vyčistenie kávovaru budete potrebovať kvalitný prášok, ktorý rozpúšťa kávové usadeniny, čistiacu kefku, slepé sitko (alebo aspoň gumovú záslepku), väčšiu plastovú nádobku a tí odvážnejší aj skrutkovač. Na pákových kávovaroch sa káva usadzuje na pákach, sitku, na hlave kávovaru a sprche. Tieto časti prichádzajú do styku s mletou kávou. 

  1. Vyberte z páky bežné sitko, a vymeňte ho za slepé. Slepé sitko je bez dierok a teda neprepúšťa vodu. Ak nemáte slepé sitko, vložte do bežného sitka gumovú záslepku. Tá tiež zabráni vytekaniu vody cez páku
  2. Do slepého sitka nasypte asi 2 kávové lyžičky čistiaceho prášku
  3. Založte páku do kávovaru a pustite vodu, akoby ste robili kávu. Voda s práškom nebude mať z páky kam odtekať a bude cirkulovať okolo hlavy kávovaru, ktorú tým začne čistiť. Nechajte čerpadlo pustené zhruba 10 sekúnd a potom ho vypnite. Voda odtečie pomocou trojcestného ventilu spodnou stranou kávovaru do zbernej nádobky (v prípade profesionálnych kávovarov rovno do odpadu). Nechajte prášok pôsobiť niekoľko minút. Následne opäť pustite vodu, 10 sekúnd nechajte pustené čerpadlo a opäť ho vypnite. Pauza, ako v predošlom cykle. Koľko krát budete tento postup opakovať, závisí od znečistenia kávovaru. Pri silne znečistenom kávovare postup budete musieť opakovať aj 10x a niekoľko krát doplniť prášok. Čistite dovtedy, kým z kávovaru do odpadovej nádržky nevyteká čistá biela pena. Táto technika čistenia sa po anglicky nazýva "backflushing".
  4. Kefkou poriadne vydrhnite všetky záhyby hlavy kávovaru. Preplachujte vypúšťaním vody z kávovaru.
  5. Zárubu a tesnenie kávovaru prečistíte tak, že pred pustením vody mierne uvoľníte páku a kým čerpadlo tlačí vodu, krútite pákou zo strany na stranu. Pozor na horúcu vodu, aby ste sa nepopálili.
  6. Nakoniec poriadne prepláchnite kávovar vodou.
  7. Páku a sitká vyčistíte tak, že ich ponoríte do nádobky s horúcou vodou, do ktorej zamiešate čistiaci prášok. Páku aj sitká nechajte ponorené zhruba 20 minút. Ak je páka veľmi zanesená, postup budete musieť opakovať. Nakoniec páku dôkladne vydrhnite a opláchnite pod tečúcou vodou. 
  8. Ak sa nebojíte, môžete z hlavy kávovaru odskrutkovať sprchu a dôkladne ju vyčistiť rovnakým spôsobom, ako sitká.


Čistenie malých domácich pákových kávovarov bez trojcestného ventilu

Na malé kávovary bez trojcestného ventilu nemôžete aplikovať vyššie uvedený postup. Čo však určite môžete urobiť, je dôkladne vyčistiť hlavu kávovaru kefkou, ktorú budete namáčať v roztoku s práškom. Pretlaková páka na malých domácich kávovaroch je väčšinou komplikovanejšia ako bežná profesionálna páka a nie je také jednoduché ju rozobrať a poskladať. Ak si však trúfnete, rozoberte ju a ponorte do roztoku s čistiacim práškom. 

 

Pretlaková páka tiež potrebuje vyčistiť

Po skončení čistenia akéhokoľvek kávovaru nezabudnite dôkladne prepláchnuť prístroj čistou vodou. Odporúčame prvú pripravenú kávu po čistení vyliať, a vypiť až ďalšiu pripravenú. 
 

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadom čistenia kávovarov, prípadne pripomienky k textu, neváhajte sa vyjadriť v diskusii pod článkom.  Radi Vám odpovieme.

 
 
 
odoberanie noviniek na e-mail:

Chcete byť informovaný o novinkách a akciách?
 

Zadajte Váš e-mail