Návod na prípravu tureckej kávy | PRESSICKO.SK

 
 
 
+421 905 195 405 pressicko@pressicko.sk
 
 
 
Úvod > Návody > Džezva - turecká káva
 

Ako pripraviť pravú tureckú kávu?

Turecká káva je spôsob prípravy kávy, ktorý je tu už od nepamäti a dodnes je najpoužívanejším spôsobom prípravy v Turecku ale aj na Balkáne. S alternatívnymi názvami sa tam dá stretnúť na každom kroku, ale podľa spôsobu prípravy ľahko spoznáte, že ide o pravú tureckú kávu.

Pomôcky a ingrediencie:

  • džezva
  • káva - najlepšie čerstvo pražená a na prach pomletá
  • cukor
  • orientálny druh korenia (kardamón, šafrán, príp. iné podľa chuti)

Džezva je jednoduchá nádobka s dlhou rúčkou a telom, ktoré je na vrchu úzke a zhruba od troch Džezvaštvrtín výšky sa kónicky rozširuje až nadol, kde je ukončená plochým dnom. Vyzerá napríklad ako na obrázku vedľa. Kvalitná a čo najčerstvejšia káva musí byť zomletá na veľmi jemno. Takmer na prach, oveľa jemnejšie ako na espresso. Čerstvosť a výrazná jemnosť mletia majú najvýraznejší vplyv na jej napenenie. Ďalej potrebujete cukor, pretože turecká káva sa sladí už pri príprave. Najvhodnejší je trstinový cukor. S korením odporúčame začať vo veľmi jemných dávkach. Turecká, alebo napríklad sýrska káva môže obsahovať až 20% kardamónu, čo je na „európske chute“ zvyčajne veľmi veľa. Môžete pridať mletý kardamón, stačí na špičku moka lyžičky. Aróma bude vynikajúco orientálna a pritom chuť nápoja nezhorkne.

Postup prípravy:

Kávu dávkujeme v dvoch veľkých kopcovitých lyžičkách (na džezvu veľkosti 150 až 180 ml). Množstvo, samozrejme, môžete jemne meniť, podľa vašej chuti. Najprv sa pridávajú ingrediencie, káva, cukor a korenie, potom sa pridáva studená voda. Ako obvykle, na kvalite vody záleží aj v tomto prípade.  Hladina má siahať po nity, ktorými je pripevnená rúčka k nádobe. Džezvu postavíme na malý plynový horák, optimálny je plameň koncentrovaný do stredu dna nádoby, ale postačí aj klasický plynový horák (v turecku by použili ako zdroj tepla horúci piesok).

Turecká kávaKáva nesmie prevrieť! Teplota vody je dôležitá, optimum na uvoľňovanie esenciálnych zložiek z kávy je 93-96°C. Pri tomto spôsobe prípravy ťažko určíte správnu teplotu, keďže teplotu regulujete pomocou klasického horáku, no káva Vám pomôže. Uvoľňovaním zložiek z kávy sa začne tvoriť penaPena má tendenciu rýchlo stúpať. Akonáhle vystúpi ako vidieť na obrázku, je potrebné džezvu ihneď zobrať z plameňa preč (úplne, nie plameň stíšiť). Následne pomalým miešaním nápoj upokojíte a počkajte, kým pena klesne. Džezvu postavte opäť na plameň a postup zopakujte. Druhé spenenie nápoja dosiahnete ťažšie bez toho, aby vám začala káva vrieť. Turecká káva sa napeňuje dva, maximálne tri krát.

Niekoľko tipov:

  • Skúste rôzne korenia. Majú výrazný efekt na chuť aj arómu nápoja. Často sa používa Turecká kávaškorica, kardamón alebo šafrán.
  • Džezvu čistite len čistou vodou a handričkou alebo rukou. Jemná stopa, ktorá po káve ostáva, je v poriadku. Tá potláča prípadný kovový akcent chuti ktorý môže nádoba do nápoja na začiatku používania vniesť.

 

 

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadom tureckej kávy, prípadne pripomienky k textu, neváhajte sa vyjadriť v diskusii pod článkom.  Radi Vám odpovieme.

 
 
 
odoberanie noviniek na e-mail:

Chcete byť informovaný o novinkách a akciách?
 

Zadajte Váš e-mail