Ako odvápniť kávovar | PRESSICKO.SK

 
 
 
+421 902 121 815 pressicko@pressicko.sk
 
 
 
Úvod > Návody > Odvápnenie kávovaru
 

Ako odvápniť kávovar

Najväčším nepriateľom prístrojov pracujúcich s vodou, je vodný kameň. Vápnik, prirodzene sa vyskytujúci vo vode, má tendenciu usadzovať sa postupne v ohrevnom telese a v trubkách prístroja. To má za následok nižší prietok vody, pomalší ohrev, väčšiu spotrebu a postupne môže viesť až úplnému pokazeniu prístroja.  

Odvápnenie domácich automatov so zabudovaným mlynčekom (alebo bez neho)

Väčšina automatických kávovarov dnes disponuje automatizovaným čistiacim programom, ktorý odvápnenie vykoná za Vás. Na drahších prístrojoch sa pri prvom zapnutí kávovaru nastavuje tvrdosť vody, ktorú odčítate z priloženého  testovacieho prúžku. Po uplynutí určeného času alebo množstva pretečenej vody Vás kávovar signalizáciou vyzve na odvápnenie. Teraz už musíte postupovať podľa návodu priloženého ku kávovaru. Podstata spočíva v naliatí dekalcifikačnej tekutiny (alebo vhodení rozpustných tabliet) do nádržky na vodu a v následnom preplachu kávovaru. Celý proces môže v závislosti od druhu kávovaru trvať od niekoľkých minút až do približne jednej hodiny.
 
Pozor! Väčšina automatických kávovarov zaznamenáva počet vydaných káv od času, keď Vás kávovar vyzve na dekalcifikáciu. Ak výzvu budete nejakú dobu ignorovať a odvápňovací proces nespustíte ani po upozornení, prípadná reklamácia poruchy spojená s prítomnosťou vodného kameňa Vám v servise určite nebude uznaná.
 
Pri nákupe odvápňovacieho prostriedku do kávovarov s automatickým čistiacim programom Vám odporúčame kupovať odvápňovač rovnakej značky, ako samotný kávovar. Účinná zložka jednotlivých prostriedkov môže byť rovnaká aj pri iných produktoch, ale koncentrácia môže byť iná. Odvápňovací program vo Vašom SAECO kávovare počíta s koncentráciou odvápňovacieho prostriedku ako používa SAECO, pričom koncentrácia NIVONA, či DELONGHI prostriedku môže byť úplne iná (je prispôsobená odvápňovaciemu cyklu konkrétnej značke kávovaru). Tým pádom môže byť odvápnenie neúčinné, alebo naopak, až príliš agresívne na daný druh kávovaru.
 
Ako často odvápňovať domáci automat? Vždy, keď Vás kávovar vyzve, alebo minimálne raz za mesiac. Ak máte veľmi tvrdú vodu, radšej aj viac krát do mesiaca.
 
Vodny kamen
Aj takto môže vyzerať ohrevné teleso zanesené vodným kameňom
 

Odvápnenie domácich pákových kávovarov

 
DurgolPákové kávovary zriedkakedy disponujú automatickým odvápňovacím programom, budete to musieť urobiť manuálne. Ak sa v návode na odvápnenie neuvádza inak, vypnite kávovar a vyprázdnite nádržku na vodu. Nalejte (alebo nasypte a rozpustite, alebo vhoďte tabletku - v závislosti od toho aký prostriedok použijete) do nej vhodný prostriedok na odvápnenie a dolejte doplna vodou. Zapnite kávovar a pustite vodu, akoby ste robili kávu. Nechajte vodu pretekať niekoľko - asi 20 sekúnd a potom prietok vody zastavte. Vypnite kávovar a nechajte roztok pôsobiť zhruba 20 minút. Potom kávovar opäť zapnite a celý proces opakujte, až kým neminiete skoro celú nádržku. Asi štvrtinu nádržky si nechajte a vypustite roztok aj cez trysku na paru (ak to Váš kávovar umožňuje). Následne nádržku dobre vypláchnite a nalejte do nej čistú vodu. Použite celú nádržku čistej vody na dôkladný preplach kávovaru a parnej trysky.
 
Ako často odvápňovať domáci pákový kávovar? Minimálne raz za mesiac. Ak máte veľmi tvrdú vodu, radšej aj viac krát do mesiaca.
 

Odvápnenie profesionálnych pákových kávovarov používaných v gastro prevádzkach

Profesionálne kávovary bývajú zväčša pripojené priamo na vodu a nepoužívajú vodnú nádržku. Ak bol Váš profesionálny kávovar riadne zapojený odborníkom, mal by byť medzi kávovarom a zdrojom vody zapojený zmäkčovač vody. Ten, ak je riadne udržiavaný (viď návod na regeneráciu zmäkčovača), chráni Váš kávovar pred zanesením vodným kameňom. Ak napriek tomu potrebujete profesionálny kávovar odvápniť, odporúčame Vám zveriť kávovar na profesionálne odvápnenie do servisu. 
 
Špirála zanedbaného gastro kávovaru. Kávovar pomaly a nedostatočne nahrieva


Čo ak používam filter na vodu? Musím odvápňovať aj tak?

Claris

Väčšina automatických kávovarov, ale aj niektoré pákové, umožňujú použitie filtra na vodu. Filter umiestnený vo vodnej nádržke zbavuje vodu ťažkých kovov, ako aj vápnika a tým zlepšuje kvalitu vody a chráni kávovar. Ak používate filter na vodu a pravidelne a poctivo ho meníte podľa inštrukcií v návode, odporúčame iba preventívne odvápniť Váš kávovar približne raz za polrok.

Ak váš kávovar nepodporuje inštaláciu vodného filtra, odporúčame používať zmäkčovač, ktorý môžete vhodiť priamo do vodnej nádržky.
 

Ak máte akúkoľvek otázku ohľadom odvápňovania kávovarov, prípadne pripomienky k textu, neváhajte sa vyjadriť v diskusii pod článkom.  Radi Vám odpovieme.
 

 
 
 
odoberanie noviniek na e-mail:

Chcete byť informovaný o novinkách a akciách?
 

Zadajte Váš e-mail